Pielęgnacja cery tłustej | Salon kosmetyczny ATA

Zapisz się na newsletter
E-mail

Salon kosmetyczny ATA

Strona główna → Pielęgnacja twarzy → Pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnacja cery tłustej

Błyszczący, zgrubiały naskórek, rozszerzone pory, skłonność do powstawania zaskórników - to cechy charakterystyczne cery tłustej, która wymaga specyficznej pielęgnacji - oczyszczania, matowienia i wygładzania.

WYMAGANIA

Z racji swej budowy skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Każdy człowiek ma indywidualny typ skóry, który zmienia się z biegiem lat w wyniku zmian hormonalnych. Nie tylko nastolatkowie mają problem z cerą tłustą; co piąta dorosła kobieta ma skórę tłustą, lub mieszaną. Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadmiernym wydzielaniem łoju - łojotokiem - co sprawia, że w ochronnym filmie hydrolipidowym naskórka dominuje składnik tłuszczowy.

SEBUM

Substancja wydzielana przez gruczoły łojowe, produkowana jest w ilości 1-2 gramy na dobę. Jej zadaniem jest nawilżanie włosa i skóry, a także współtworzenie ochronnego filmu hydrolipidowego. Sebum wspomaga też elastyczność warstwy rogowej oraz posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Nadaje każdej osobie charakterystyczny zapach. Produkcja sebum kontrolowana jest przez hormony, zwłaszcza przez testosteron.

ŁOJOTOK

Łojotok jest efektem nadmiernej produkcji sebum. Powoduje problemy skórne:

Łojotok jest doskonałym podłożem dla rozwoju trądziku, może też prowadzić do poważnych stanów zapalnych związanych z rozciąganiem ścianek gruczołu łojowego, który pękając, uwalnia zawartość na otaczające tkanki, powodując bolesne zapalenia (guzki, krosty). Wymaga to interwencji lekarskiej. Zdarza się, że łojotok pojawia się na pewnych partiach twarzy, pozostała część pozostaje sucha (skronie, policzki). Jest to wtedy cera mieszana.

GRUCZOŁY ŁOJOWE

Gruczoły łojowe znajdują się na skórze właściwej i na ogół połączone są z mieszkiem włosowym (z wyjątkiem górnej wargi, ust, powiek). Ich funkcją jest wydzielanie sebum. Na twarzy wyróżniamy trzy typy gruczołów włosowo-łojowych:

Ilość gruczołów włosowo-łojowych definiuje typ skóry; dominacja trzeciego typu sprawia, że cera jest tłusta i ma skłonności do trądziku.